DOPORUČENÉ tituly: CD "1989 (2014) / Taylor Swift"

Světla s stíny1989 (Koncert ve Valašském Špalíčku 1989)

interpret:
sklad. dostupnost:
EAN:
8595026669727
kód :
50954506
běžná cena:
249 Kč
naše cena s DPH:
224 Kč
sleva:
10% (25 Kč)
KOUPIT

Specifikace položky Světla s stíny1989 (Koncert ve Valašském Špalíčku 1989)

 
 
Nosič CD 
Vydáno 18. června 2014

Popis produktu Světla s stíny1989 (Koncert ve Valašském Špalíčku 1989)

Album Světla a stíny přináší téměř kompletní záznam koncertu démonického harmonikáře a zpěváka Jima na festivalu Valašský špalíček v červnu 1989. Bylo to mimořádně zdařilé vystoupení - jedno z mála veřejných, které tehdy Jim Čert odehrál. Jak vzpomíná dramaturg festivalu Karel Prokeš: „Tím, že hrál
poslední, nebylo už nutné dodržovat limit dohodnutých pětačtyřiceti minut a mě ani nenapadlo nějak ho brzdit. Koncert tak byl téměř dvakrát delší, Čert balancoval na hraně mezi poezií, hospodou a hřbitovem, a mě vážně fascinovalo, jak své vystoupení po celou dobu držel pod napětím, jak si hrál s tou energií v sále.“
Hudební svéráz Jim Čert, pohybující se svou tvorbou „na hraně mezi poezií, hospodou a hřbitovem“, vystoupil v červnu 1989 na Valašském Špalíčku ve Valašském Meziříčí pod svým občanským jménem, tedy jako František Horáček. Původně měl hrát především „nezávadné“ zhudebněné Tolkienovy texty, ale koncert,v ten den na festivalu poslední, se protáhl, a na problém s bdělými „kulturními strážníky“ bylo zaděláno. Záznam koncertu, pořízený na magnetofonovou kazetu, se v roce 2014 dočkal technických úprav (digitalizace a nutný sestřih – Zdeněk Plecháček, mastering – Broněk Šmid) a vychází oficiálně u vydavatelství Indies Happy Trails.

Jim Čert se na akordeon učil na lidové škole umění, ale prakticky od dětství byl srostlý s hospodským prostředím. Velmi brzy začal zhudebňovat básně (Eduard Štorch, Bohuslav Reynek), ale psal i vlastní texty, drsné, morbidní, parodické, ale vždy s originální poetikou. „V polovině 80. let se Jim Čert natolik začetl do Pána prstenů, že na Tolkienovy texty napsal celý cyklus písní. V jeho repertoáru to byla výrazně nová, umírněnější nota: tajuplně lyrická až baladická, zároveň však svázaná se znalostí Tolkienovy trilogie,“ vysvětluje alba hudební publicista Jaroslav Riedel v bookletu alba, odkud se v akordeonistově repertoáru tento nový proud objevil. CD obsahuje pět zhudebněných Tolkienových textů, které vedle Reynkovy básně Hakeldama nebo parodie Křišťálová studánka dodnes patří k tomu nejzajímavějšímu z Čertova repertoáru.

Nahrávka, která čekala 25 let na své zveřejnění, je cenná i proto, že Jim Čert řadu písní nikdy nenatočil ve studiu. Skladby jako Blejzr blues, Dělníkův den nebo zmíněnou Reynkovu Hakeldamu si tak mohou pamětníci opravdu vychutnat. Čertův koncert na Valašském špalíčku ostatně trval bezmála 85 minut a na CD se podařilo převést jej téměř celý, s výjimkou dvou přídavkových písní.

„Chcete snad říct, že by se tu něco takového mělo opakovat?“ ptal se prý jeden z přítomných soudruhů zděšeně dramaturga Valašského špalíčku Karla Prokeše. O půl roku později už nikdo podobné otázky nekladl. Jim Čert natočil v roce 1990 své první oficiální album Světlu vstříc, načas odletěl do Ameriky… Do médií se ale také dostaly informace o jeho spolupráci se Státní bezpečností, kterou pod záminkou chronického zánětu jater ukončil v březnu 1989 (tři měsíce před valašským koncertem) a za kterou se v roce 2007 oficiálně omluvil. „Jim Čert je svéráznou a v mnohém kontroverzní postavou, vzbuzuje vyhraněné reakce. Nikdo mu však neupře, že je vynikajícím hudebníkem, a když to pořádně rozjede, dokáže být naprosto strhující,“ shrnuje Jaroslav Riedel.

Obsah titulu Světla s stíny1989 (Koncert ve Valašském Špalíčku 1989)

01.   Balada o prasvětle
02.   Hakeldama
03.   Osamělý poutník
04.   Světla a stíny
05.   V západních krajích
06.   Křišťálová studánka
07.   Píseň Durinova lidu
08.   Bayan Gol
09.   Marijuana
10.   a) Francovka, b) Koleda koleda Štěpáne c
11.   Zelený tulipán
12.   Blejzr blues
13.   Černý mág
14.   Pocta Gandalfovi
15.   Gumová krabice
16.   Duševní hrob
17.   Havran
18.   Lothlórien
19.   Člověk je dutina
20.   Lovci lidí
21.   Ručičky,nebojte se
22.   Dělníkův den

Možnosti dopravy produktu Světla s stíny1989 (Koncert ve Valašském Špalíčku 1989)

Doprava Cena
GEIS Point 65 Kč  až  85 Kč   (podle způsobu platby)
Česká pošta - Balík do ruky 83 Kč  až  119 Kč   (podle způsobu platby)
Česká pošta - Balík na poštu 83 Kč  až  119 Kč   (podle způsobu platby)
GEIS 89 Kč  až  109 Kč   (podle způsobu platby)
Slovenská pošta - Balík 260 Kč
Doprava v ČR ZDARMA při nákupu v oddělení hudba nad 1500,- Kč
Další informace o dopravě najdete v nápovědě zde

Hodnocení produktu

Zboží nebylo dosud hodnoceno.

Hodnotit produkt může pouze přihlášený zákazník.

Hlídací pes produktu Světla s stíny1989 (Koncert ve Valašském Špalíčku 1989)

Poslat upozornění, když cena klesne pod:
Váš e-mail:
Kontrolní kód
ZÁKAZNÍCI TAKÉ NAKUPUJÍ
c) HP TRONIC Zlín, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
Ochrana osobních dat - Obchodní podmínky a Doprava - Tel:
532 302 532 & Email:
info@vltava.cz
Vltava.cz - Čtěte, zaposlouchtjte se a objevujte
Powered by SmartShop.