DOPORUČENÉ tituly: DVD "La La Land / FILM/MUZIKÁL"
Hlavní strana > Soutež o podepsané CD!
SOUTĚŽ JIŽ ZNÁ SVÉHO VÍTĚZE!
BRZY JE ZDE ZVEŘEJNÍME!
Mňága a Žďorp - Třínohý Pes

Kapela Mňága a Žďorp letos slaví 30 let a vydává nové album Třínohý pes! Přečtěte si rozhovor s frontmanem Petrem Fialou a soutěžte o dvě podepsaná CD!

- Kdy jste poznal, že jste schopen tvořit hudbu a byl jste rozhodnutý jít cestou hudebníka - umělce?

Takhle jsem nad tím nikdy neuvažoval. Poprvé jsem vzal do ruky hudební nástroj ve svých 19ti letech, protože jsme se s kamarády rozhodli založit kapelu, takže to jinak nešlo. Zbyla na mě kytara. Neuměli jsme skoro vůbec hrát, já tedy rozhodně ani náhodou, takže jsme museli být okamžitě schopni tvořit svou hudbu, protože jinou jsme zahrát neuměli. Nikdy jsem se vědomě nerozhodl jít cestou hudebníka, všechno přišlo samo, a ten základ byl a je v naprostém naplnění ze života s hudbou. Prostě mě to vždycky strašně bavilo, až se mi to nakonec stalo i povoláním a náplní života.

- Čím byste charakterizoval nové album - v čem se liší a v čem zůstává Třínohý pes stejným v porovnání s předchozí tvorbou? Je v něčem novátorské na "Mňágu"?

Myslím, že se nám podařilo zachovat si vlastní tvář - což nebylo nijak těžký, protože jinak to ani neumíme - a zároveň popostrčit produkci, čímž myslím zvuk, aranže a hudební výkony, o patro výš. Je troufalé to tvrdit, ale já si to opravdu myslím :-) Myslím si taky, že nová deska je výjimečně pestrá a zároveň drží skvěle pohromadě. Nestarali jsme se o to, jestli má nějaká písnička příchuť country, metalu nebo punku, hrajeme to my, tak je to Mňága :-) Velice nám prospěl příchod nového bubeníka Marcela Gabriela, ohromně nám pomohl producent Milan Cimfe a zvuk z pražského Sona je pevný a silný, takže dobrý :-)

- Snažíte se v hudbě sledovat trendy a přizpůsobovat se nebo jdete čistě svou cestou bez ohledu na okolí?

Sledováním hudebních trendů se nezabýváme, ale samozřejmě sledujeme, jaký vycházejí zajímavý desky, protože jsme hudební fanoušci. Musíme si jít svou vlastní cestou, ze všeho nejvíc proto, že se nám to tak líbí - máme rádi to, co hrajeme. Takhle nás to baví a jsme rádi, že i naše fanoušky.

- Jakou hudbu jste poslouchal v mládí, jaký styl je Vám blízký a inspiruje Vás? Máte své oblíbené kapely a žánry?

Na tohle se mi velice těžko odpovídá. Hudba patří do mého života od dětství a já nejsem schopen rozlišit, co pro mě bylo (a je) podstatnější. Jestli písničky, co si doma pouštěli mí rodiče na gramofonu, když přišli z práce a já předškolák seděl pod stolem a poslouchal s nima, nebo polský punkový kapely, které jsem zbožňoval v osmnácti, nebo německá industriální scéna osmdesátých let, Frank Zappa, Miles Davis, Beatles nebo J.S.Bach nebo Napalm Death nebo Blondie nebo Karel Plíhal nebo... Když jsem doma furt něco poslouchám, kupuju cédéčka, čtu knížky o hudbě, čumím na youtube na koncertní záznamy kapel, který jsem nemohl vidět... Moc mě to baví :-)

- Jaké posluchače oslovujete? Mladá generace "odkojená" tvrdou elektronikou už moc nezná klasické "bigbíty". Jsou Vám původní posluchači věrní?

Především se snažím, abych z těch písniček co vymyslíme, nahrajeme a pak je hrajeme na koncertech, byl nadšenej já sám. Aby mě to blažilo, když to s kapelou hrajeme, abych měl radost, že se poved nějaký verš nebo refrén, že je to dobrý. A pak doufám, že to osloví ještě i někoho jiného, kdo třeba v životě pátrá po tom samým jako my nebo mu naše muzika prostě taky vyhovuje. Od začátku to takhle děláme, něco nabídneme a uvidíme. Chodí na nás hodně mladí lidé, kteří nebyli na světě, když jsme vydali první album, což je moc milé a mě to jen utvrzuje v tom, abychom si dál jeli svoji lajnu, tak jak nám to vyhovuje, a o víc se příliš nestarali.

- Co teď čtete vy a co čtou vaše děti? Dáváte jim i nějaké tipy ke čtení či poslechu?

Momentálně mám u postele tuto hromádku: J.D Barrow: Vesmír plný umění, Tom Jones: Zpátky na vrchol, Don Powell: Můj život se Slade a Alex Fergusson: Leader. Syn Hynek (25) to má v hudbě podobně jako já, pátrá všude. Na čtení toho má taky dost, protože jsem mu po svém druhém rozvodu věnoval celou svou knihovnu (kromě knih o hudbě!!!). Šimon (18) čte fantasy literaturu a letos už nechce na Masters of Rock, ale na Brutal Assault, Matěj (18) si k narozeninám přál vstupenku na koncert japonského skladatele filmové hudby Joe Hishaishiho ve Forum Karlín a čte taky fantasy. Jonáš (11) spíš stříhá videa na facebook, čte sérii o Poseroutkovi a magazín Gól a Lucinka (7) poslouchá Ellie Goulding, Katy Perry, Adele a chodí do klavíru a čte takový ty pohádky o nemocným koníkovi, co se nakonec uzdraví.

- Texty písní jsou v podstatě takové básničky, čtete i poezii - máte nějakou oblíbenou sbírku (báseň)?

Už moc nečtu. Oblíbených mám spoustu - Krchovský, Villon, Prevert, Ferlinghetti, Kainar...

- Máte nějaký oblíbený citát/moudro, které vás inspiruje, popohání, dodává sílu?

"Hlavně se z toho neposrat." Ivan Hlinka

- Kdysi dávno vyšla kniha s názvem "Z nejhoršího jsme uvnitř" a na zadním přebalu je uvedeno "Nepropadejte žádné naději". Pořád to platí, nebo jste se stal optimistou?

Začal jsem život vnímat jako dar, jízdenku na nejlepší kolotoč, zahradu, jejíž všechny plody můžu ochutnat a některé i sám zasadit a pečovat o ně... Jinými slovy, přestal jsem skuhrat nad domnělými křivdami a život mě začal bavit. Je to záležitost řekněme posledních deseti let, kdy to takto mám, a přestože se během té doby semlelo nemálo drobných osobních katastrof, nevnímám je jako prohry, ale pobídnutí k dalšímu životu, který bude zas o kousek lepší. Cítím se přesto všechno jako klikař a obdarovaný.

- Letos Mňága oslaví 30 let, gratulujeme! Co byste popřál kapele do dalších let?

Dalších třicet let, kurvadrát!

Soutěže se může zúčastnit každý, kdo správně odpoví na tři soutěžní otázky umístěné níže, zadá platný e-mail a vyplněný formulář odešle. Vybraní výherci obdrží podepsané CD. Soutěž bude ukončena 31.3. 2017.

Hodně štěstí!
tým Vltava.cz
SOUTĚŽNÍ OTÁZKY:

1.) Jak se jmenovala kapela ve které P. Fiala působil před "Mňágou":

A) Apendix

B) Slepé střevo

C) Srdeční rytmus

2.) Kolikáté řadové album je Třínohý pes?

A) 13.

B) 15.

C) 17.

3.) Která píseň není od Mňágy?

A) Nejlíp jim bylo

B) Motýl

C) Fialová

Účastí souhlasíte s použitím zadané e-mailo vé adresy k našim marketingovým účelům. S touto adresou budeme nakládat v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb.

Soutěž je určena pouze pro soutěžící s doručovací adresou v České republice. Vyhrazujeme si právo na změny bez předchozího upozornění. Nárok na výhru není možné právně vymáhat.
c) HP TRONIC Zlín, spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
Ochrana osobních dat - Obchodní podmínky a Doprava - Tel:
532 302 532 & Email:
info@vltava.cz
Vltava.cz - Čtěte, zaposlouchtjte se a objevujte
Powered by SmartShop.